Vážení přátelé,
jak již bylo avízováno na konci minulého školního roku, šachový kroužek začíná po prázdninách ve čtvrtek 10. září v 15.30. Dochází k několika změnám. Hlavním trenérem bude přední prvoligový hráč našeho oddílu Jan Soural. Já s kolegou Zimovčákem mu budeme v případě potřeby asistovat. Nově bude kroužek trvat dvě hodiny, začátek již v 15.30. Náborový letách s informacemi ke stažení najdete na této stránce.


Na setkání se těší! 

Kroužel, předseda šachového oddílu TJ Pankrác

Ve čtvrtek 27. června ukončil v tomto školním roce činnost šachový kroužek. Po slavnostním vyhlášení výsledků turnajů v rapidu a předání pohárů a medailí, sehráli děti simultánku s IM Radkem Doležalem. Ten 18 partií vyhrál, dvě remizoval a prohrál jen s Erikem Ježkem. Po prázdninách se sejdeme opět ve čtvrtek 12. září.

Šachový kroužek ukončil činnost pro školní rok 2018/2019 simultánkou s IM Radkem Doležalem.

Ve středu 8.5.2019 skončil přebor Prahy mládeže jednotlivců. Turnaje se zúčastnilo 107 hráčů, z čehož bylo 22 dívek. Hrálo se v ZŠ u sv. Štěpána, ta zvládla organizaci opět na výbornou a děti mimo hraní šachů mohly mezi koly využít i přichystané hřiště, bufet a ve školní jídelně jim byl zajištěn i oběd. V turnaji se hrálo svýcarem na sedm kol o postupová místa na mistrovství Čech v kategoriích do 10,12,14,16,18 a 20 let. Pankrác měla dva zástupce v kategorii H 10 a jednu zástupkyni v kategorii D16.

V turnaji nejmladších šachistů do 10 let, na prvním místě skončil v náš člen Roman Popov, který uhrál 5,5 bodu. Druhý skončil Michal Švadlenka před svým bratrem Dominikem (oba TJ Kobylisy), také s 5,5 body. Dalšími postupujícími hráči jsou čtvrtý Richard Čajka (Šachy Štěpán), pátý Jeremy Chon (TJ Bohemians Praha) a šestý Kirill Sboev (SK Aurora). Druhý náš zástupce, Josef Pásek uhrál 4,5 bodu a skončil osmý, postup mu unikl o půl bodu.

V kategorii děvčat byl postupový klíč volnější, ve skupině D12 si vybojovala postup Jana Souralová a v D 16 Anežka Lábusová. MČR se bude hrát od 26. října, pořadatel ještě není znám. Pochvalu také zaslouží syn Petra Svačiny Tobiáš, ve skupině H 14 uhrál sedm ze sedmi!

Vítěz Roman Popov (TJ Pankrác) s bratry Švadlenkovými (TJ Kobylisy)

V Praze se v sobotu 6. dubna hrál přebor Prahy družstev žáků do 12 let v rapidu. Družstvo tvořilo šest hráčů, z toho musela být jedna dívka. Hrálo se ve škole u Sv. Štěpána. Tempo bylo 20 minut na partii s přídavkem 5 vteřin na tah. Na startu se sešlo 17 družstev a poprvé v historii mezi nimi bylo i družstvo Pankráce. Počítaly se zápasové body, za výhru tři, za remis jeden. Čelo tabulky obsadila družstva Unichess, obě měla 19 bodů, třetí Kobylisy měly bodů 13. My jsme s jedenácti body dělili šesté místo. To je dobrý výsledek, zvláště s ohledem na to, že jsme v družstvu měli čtyři hráče ročníku 2010, kteří budou moci hrát ještě další tři ročníky. Nastoupili jsme v sestavě Popov /2,5/, Pásek /5/, Moura Smith /3/, Lištvan /2/, Souralová /5/, Ježek /6/.

V pondělí 28. 1. 2018 se konal přebor školních družstev v šachu. Hrálo se ve škole U svatého Štěpána, švýcarským systémem na 7 kol, tempo 20 minut na partii s přídavkem 5 vteřin na každý tah, hrálo se olympijským systémem. V kategorii "první stupeň" / 1.-5. třída / hrálo 45 školních družstev. Družstvo se skládalo ze 4 hráčů. ZŠ u svatého Štěpána se podařilo akci výborně zorganizovat, všem hráčům se turnaj líbil. V družstvu PJZŠ Horáčkova hrála na první desce Emma Dobsa / 5 /, která je hráčkou Unichessu, dále byli tři hráči našeho oddílu, Roman Popov / 6 /, David Lištvan / 4 / a Jana Souralová / 5 /, vedoucím družstva byl Honza Soural. Zisk 20 bodů je krásný, stačil na konečné třetí místo, ale na MČR, které se hraje v červnu, postupují pouze první dvě družstva. Naše družstvo je náhradníkem, uvidíme, třeba nám bude štěstí přát. Konečné pořadí: 1.ZŠ U sv.Štěpána A /21,5 / 2.ZŠ Curie / 21 / 3.PJZŠ Horáčkova / 20 /