Potřetí se letos konal šachový turnaj Pankrác Cup a potřetí tedy bylo v hrací místnosti TJ Pankrác během září a října pořádně rušno.

Letos turnaj hrálo čtyřiadvacet šachistů, jeden GM, dva IM a osm FM, průměrné ELO turnaje bylo 2263. Zastoupení mělo celkem 16 šachových oddílů z Prahy a okolí, jeden hráč byl zde studující mladý ruský FM. Obzvláště potěšitelný byl velmi bojovný průběh turnaje od počátku do samého konce. Remizou skončila přibližně pouze každá čtvrtá partie a to aniž by byl na hráče v tomto směru vyvíjen jakýkoli nátlak pravidly. Bylo vidět, že všichni si přišli dobře zahrát a užít si šachy. Do sálu si v průběhu turnaje našlo cestu také dost diváků, občas byla v sále pěkná tlačenice, což vytvářelo opravdu pěknou šachovou atmosféru. Z letošního turnaje jsme premiérově zorganizovali online přenos. Zahrnoval sice pouze první tři šachovnice, věříme ale, že i tak byl přenos pro řadu z vás příjemným zpestřením úterních večerů. Nejlepší partie z jednotlivých kol byly vždy specielně oceňovány, některé z nich pěkně okomentoval IM Ivan Hausner.

Turnaj vyhrál způsobem start-cíl FM Tomáš Studnička. Jeho 6 bodů z úvodních 6 partií předčilo i výborný start do turnaje v r.2012 tehdejšího vítěze Lukáše Černouška. Tomáš těžil z dobré přípravy a v samotné partii si vždy zachoval potřebný klid a rozvahu. Hlavně ale projevil velkou vůli a bojovnost. Ne vždy totiž soupeře jednoznačně přehrál, párkrát musel partii i zachraňovat (nakonec z toho byla třeba i výhra). Výborným výsledkem si zajistil nejen cenu a pohár pro vítěze turnaje ale i normu IM. Gratulujeme! Druhé místo vybojoval už zmíněný přeborník z roku 2012 IM Lukáš Černoušek. Prohrál vzájemnou partii se Studničkou, jinak ale úřadoval nekompromisně a skončil nakonec jen o půlku za vítězem. Třetí skončil jediný velmistr v turnaji, Petr Neuman. Odehrál svůj velmistrovský standard, což znamená, že neprohrál ani partii (a nebyl ani nijak ohrožen), několik remíz ho ale přece jen zdrželo natolik, že první dva vítězové se prodrali před něj. Čtvrtý v cíli, FM Andrei Matsenko, předvedl vysokou herní úroveň, ovšem se dvěma výpadky. Už v minulých letech byl svou hrou oživením teplický Tomáš Vaněk. Letos si připsal dokonce hned 3x cenu za nejlepší partii kola a v konečné tabulce skončil na výborném pátém místě s pěti body. Šesté místo a poslední cenu získal další zajímavý hráč, Jiří Rýdl z Vlašimi. Toho turnaj přivítal naopak poprvé a bylo to určitě dobře pro obě strany. Při svém mlád?? (nejmladší účastník turnaje) ukázal velký cit a trpělivost pro poziční hru, určitě půjde výkonnostně rychle nahoru. Zajímavostí je, že všichni tito ocenění hráči se seřadili za sebou vždy s půlbodovým odstupem od 7 do 4,5 bodu. Z velké skupiny hráčů kolem 50% se podobně jako Tomáš Vaněk prezentoval zajímavou hrou Miloslav Netušil, získal cenu pro nejlepší partii kola hned 2x. Výborně, a asi lépe než sami očekávali si vedli i Michal Větrovský, Dalibor Procházka a Jiří Salač. Podle představ se naopak nevedlo Janu Juptnerovi (ten má v turnaji smůlu už trochu tradičně), Jiřímu Gregorovi a Vojtěchu Kovářovi. Bojovali ale všichni bez rozdílu, každá vyhraná partie měla velkou cenu pro celkové pořadí.

Velký dík patří Jaroslavu Strakovi za webové zpravodajství a za organizaci online přenosu. Zápisy partií do PGN trpělivě prováděl Jaroslav Kroužel a turnaj bez potíží odřídil rozhodčí Radoslav Doležal.

Osmé kolo potvrdilo trend z předchozího průběhu turnaje a přineslo velmi málo remíz, pouhé tři. Jedna z nich přišla brzy, asi po hodině hry, a potvrdila celkové turnajové vítězství Tomáše Studničky. V boji o druhé místo nemohl ani jeden z dvojice Lukáš Černoušek, Petr Neuman zaváhat. Oběma se nakonec dost přesvědčivě povedlo vyhrát. Protože lepší výchozí pozici měl Lukáš Černoušek, udržel si i druhé místo v turnaji. O ceny mohl bojovat také Pavel Vávra, partie se mu ale ani trochu nepovedla a poněkud netypicky jednobrankově prohrál. Prohrál také další adept na ceny, Michal Větrovský, také hodně jednobrankově. Jan Jüptner se tedy s turnajem rozloučil pěknou výhrou. Podobně Miloslav Netušil, který černými jednoznačně vyprovodil Dalibora Procházku. Špatnou formu potvrdil Jan Soural, po ztrátě pěšce v zahájení marně hledal kompenzaci, Mirek Mašek partii dovedl bez potíží k výhře. V partii Salač - Gregor už všichni diváci očekávali rezignaci černého, Jiří Salač ale závěrečný úder nezasadil, naopak zazmatkoval a dokonce prohrál. Svou typickou nenápadnou trpělivou hru předvedl i v osmém kole Jiří Rýdl. Pozice v jeho souboji s Ondřejem Matrasem se stále pohybovala kolem rovnováhy, bílý ale musel být v závěru stále více a více opatrný. Vše nakonec neuhlídal a prohrál dámskou koncovku. Partie Vokoun - Kačmařík byla velmi bojovná a šance měly obě strany. Věžovku s pěšcem méně mohl dokonce bílý vyhrát, stačilo postoupit aktivně králem. Jan Vokoun se ale něčeho zalekl a spokojil se s forsírováním remízy. Nejdelší a závěrečná partie kola potvrdila vysokou bojovou morálku Tomáše Vaňka. O chlup lepší (ale velice pravděpodobně remízovou) střelcovku hrál vytrvale na výhru a nezalekl se ani oběti nejprve pěšce a později i střelce. Výhru nad Zdeňkem Hábou tedy nakonec vydřel a dostal další (již třetí !) cenu za nejlepší partii kola.

Shrnutí turnaje budeme publikovat za pár dnů.

Skvělý výsledek 6 ze 6 přibližuje Tomáše Studničku k celkovému vítězství v turnaji. Jeho soupeř v šestém kole, Míla Netušil, vyrukoval se svou typickou agresí. Bohužel ale snahu přehnal a při oběti 2.figury přehlédl možnost prostého návratu černého jezdce na f6. Zůstalo mu potom opravdu málo materiálu aby mohl černého ještě nějak ohrozit. Partie Jüptner-Neuman na 2.šachovnici skončila brzkou remízou, riziko hrát na výhru bylo pro obě strany dost vysoké. Na trojce se odehrála velmi zajímavá partie se studiovým závěrem. Úvod partie vyšel černému Jiřímu Rýdlovi určitě ke spokojenosti. Bílými hrající Lukáš Černoušek se musel spokojit s rovnou hrou, pokud vůbec. Věci nabraly zajímavý vývoj před časovou kontrolou, kdy vznikla obtížně odhadnutelná koncovka. Po uklidnění po 40.tahu se ukázalo, že bílý má přece jen najednou jakési šance, jeho pěšci byli lépe rozestavěni a umožňovali případné průlomy. Redukovaný materiál ale stále nasvědčoval spíše remíze. Partie končila jako poslední a v samém závěru se bílému s velmi málo časem na hodinách povedlo studiovým způsobem zvítězit. Zvítězit v koncovce se povedlo i Pavlu Vávrovi, zde to bylo ještě mnohem nečekanější, protože měl původně pěšce méně (nehledě na kvalitu méně v předchozím průběhu partie). Pavel Postupa se ale nějak bál o výsledek, hrál ve druhé části partie málo aktivně a nechal si utéct zbylé bílé pěšáky. S přehledem vyhrál černými Andrej Matsenko, jeho postup pěšcem až do dámy vypadal snadný. Své dobré dosavadní vystoupení v turnaji korunoval Dalibor Procházka pěknou výhrou nad Michalem Větrovským. Prosadilo se jeho aktivní pojetí a síla nestejných střelců v útoku. Podobně jako Andrej Matsenko tak i Marcel Bednář vyhrál černými tak nějak snadno a rychle. Blízko výhře byl určitě Jiří Salač, jeho spojení pěšci měli rozhodnout, nestalo se a Ondřej Matras remízu uhájil. Partii v časovce hodně pokazil Vojtěch Kovář, odevzdání (spíše než oběť) figury vedlo v důsledku k porážce. Jan Smutný se tak trošku z donucení (v horší pozici) pustil do útoku, který se po nevhodné reakci Míry Maška ukázal být vítězným. Bílý mohl téměř vynuceně matit, vybral si ale jeden z mála špatných způsobů a černý mat vykryl. Nejen to, jedním tahem odrazil vlastně všechny hrozby a zůstal s materiálem navíc. Podobná nehoda postihla na 12.desce Jiřího Gregora, který tlačil na pozici Honzy Sourala. Těsně před kontrolou přehlédl možnost šachu dámou na f5 a bylo po partii. Z důvodu onemocnění bohužel nedorazil Jan Vokoun, doufejme, že chřipku do příštího týdne vyleží.

7.kolo se odehraje na státní svátek v úterý, 28.10. v 18.00, diváci jsou opět vítáni.

Je to trošku škoda, že vítěz turnaje je znám již s předstihem, přece jen by bylo zajímavější, kdyby se rozhodovalo až v kole posledním. Tomáš Studnička si ovšem vypracoval náskok i respekt, takže si bílými mohl dovolit přijmout rychlou nabídku remízy od GM Petra Neumana. Nebojovalo se bohužel ani na 2.desce, Pavel Vávra k partii nedorazil. Dramatická partie se odehrála na trojce. Bílý Jiří Rýdl získal ze zahájení dobrou pozici s prostorovou výhodou. Nějak se mu ale nepodařilo ji přetavit ve víc. Andrei Matsenko zůstal cool a sebral bílé pěšáky na dámském křídle. Protože se mu současně povedlo odrazit všechny přímé hrozby na druhé frontě, černí pěšci nakonec svým pochodem rozhodli. Otázka je, zda by třeba Mr.Comp za bílého nenalezl nějakou výhru. Daliboru Procházkovi se zahájení kdovíjak nepovedlo a celou partii bránil ohroženou pozici. Když mu pak došel čas, tak svou chybou soupeři úlohu ulehčil. Svou typickou partii sehrál Tomáš Vaněk, a protože ani soupeř Jan Jüptner nebyl proti taktickým přestřelkám, bylo o zábavu diváků postaráno. Partie nakonec skončila pěkným matem. Ucelenou partii odehrál Michal Větrovský, získal nejprve jednoho, potom druhého pěšáka a trpělivě svou materiální výhodu uplatnil. V partii Postupa - Kačmařík to vypadalo na rovnováhu v koncovce. Černý ale neobezřetně pustil do svého týla bílou věž, která mu nepříjemně odřízla krále na 8.řadě. Bílý si díky tomu mohl dovolit obětovat nějakého toho pěšáka a vynuceně naopak získal černého jezdce i partii. Jiří Salač černými téměř vyrovnal, přece jen ale zůstal v koncovce trošku více pasivní než bylo nutné a nechal bílým figur??m (věže a střelec) Miloslava Netušila příliš prostoru. Asi mohl partii stejně udržet, rozhodla ale smrtelná vazba jezdce. Dost nesrozumitelná byla pro diváky partie Gregor - Kovář, zdálo se, že je vše totálně zablokováno a nelze s pozicí pohnout. Ve druhé časovce se ale bílý spletl a umožnil černému rozhodující oběť kvality. Na 12.desce vznikla ze zahájení dost nepřehledná situace a bylo otázkou kdo si zachová lepší orientaci. Byl to nakonec černými hrající Jan Vokoun, když posbíral pár pěšáků, přičemž nedovolil bílému nijak jej za to potrestat.

Jako nejlepší partii kola minulého, tedy kola č.6, vybralo vedení turnaje partii Černoušek - Rýdl. Lukáš Černoušek byl oceněn za pěknou studiovou výhru v koncovce.

Poslední kolo je na programu v úterý, 4.11. v 18.00. Ihned po skončení kola proběhne vyhlášení výsledků a rozdělení cen.

Až poslední dohrávaná partie Procházka - Hába překazila vyhlídku na kolo bez jediné remízy. Ve čtvrteční předehrávce GM Petr Neuman přesvědčivě a pěkně zvítězil nad Marcelem Bednářem. Něco na způsob volného dne si jistě nedobrovolně udělal Míla Netušil. Po velké hrubce odcházel od šachovnice již po 12 tazích... Velmi rychle skončila i partie Matras - Černoušek. Bílý si zřejmě myslel, že tahu b5 dostatečně brání. Když se ale tento tah přesto objevil na šachovnici, reagoval panicky a pozici dámského křídla úplně vyklidil. Sérii remíz se tím žádoucím způsobem podařilo přetnout Pavlu Postupovi, Tomáše Vaňka vytrestal za jeho asi až příliš aktivní postup vpřed a po f-sloupci pronikl rozhodujícím způsobem do týla černého. Na partii tohoto kola bude určitě chtít co nejdříve zapomenout Květoslav Znamenáček, černými hrající Michal Větrovský vyhrál až příliš snadno. Vyhrál také druhý hráč Lokomotivy Lukáš Kačmařík. Mirek Mašek se po delším lavírování rozhodl pozici tak trošku znásilňovat a po nevhodném otevření již stál černý jasně lépe. Realizaci převahy potom zvládl výborně. S formou se zatím nepotkává Honza Soural, již v úvodu partie s Jiřím Salačem ztratil spoustu času a po výletu černé dámy na a3 i figuru. Určitou kompenzaci za ztraceného pěšce Vojtěch Kovář určitě měl, ani on sám si určitě nepředstavoval, že partii rozhodne tak rychle ve svůj prospěch. Jan Vokoun ale silný zvedák Sxf3 prostě neviděl. Dobrá partie se povedla Jiřímu Gregorovi, postupně využil oslabení černé pozice, získal drtivý útok na krále a návdavkem i spoustu pěšců. Vedoucí hráč turnaje Tomáš Studnička se snažil zkompromitovat černou pozici i za cenu pěšce. Vypadalo to, že to k ničemu dobré nebude, Pavel Vávra ale situaci trošku podcenil a v časové tísni přešel do horší koncovky, kterou po pár tazích musel vzdát. Pěkná bitva se odehrála mezi Jiřím Rýdlem a Janem Jüptnerem, úvodní tahy ukazovaly na to, že oba chtějí vyhrát. Od asi 20. tahu dále to ale vypadalo, že šance jsou již pouze na straně bílého. Ten také velmi pozornou hrou výhodu stupňoval až do zisku pěšce a s koncovkou si také poradil dobře. Jak již zmíněno, poslední se dohrávala partie Dalibor Procházka - Zdeněk Hába. Přestože vše nasvědčovalo tomu, že černý zvítězí, Dalibor Procházka se nakonec zachránil.

Tomáš Studnička tedy stále drží neuvěřitelných 100%. Vzhledem k tomu, že se při nalosování kola č.6 budou vyrovnávat barvy na 3:3, k jeho očekávanému duelu s Petrem Neumanem dojde až v kole č.7, případně 8.