V posledním kole se hráči vyznamenali vysokou bojovností, remiz bylo nejméně za celý průběh turnaje. A to ještě jediná rychlá byla remíza mezi Tomášem Kulhánkem a Petrem Neumanem. Oběma zajistila jednu z cen, druhý jmenovaný mohl dokonce kalkulovat s celkovým vítězstvím. To byla eventualita i pro Jana Jüptnera, který mohl Petra Neumana v případě vlastní výhry přeskočit. Určitě i proto šel v partii s Járou Poláškem vědomě do rizika střetnutí s nebezpečnou holandskou obranou v rukách jejího znalce. Že to ale bude takový černý přejezd nečekal nikdo. Jára Polášek sehrál další pěknou útočnou partii, nerozpakoval se obětovat a byl po zásluze odměněn pěknou a cennou výhrou. Tento výsledek snížil počet adeptů na vítězství v turnaji na dva. Kromě Neumana byl ve hře ještě Martin Petr, který potřeboval zvítězit v partii s Michlem Konopkou. Hrál černými, takže to nebyl úkol nejsnadnější, pravda ale je, že bílými hrající Michal Konopka neměl svůj den. Nechal černého nejen v klidu vyrovnat ale i obsadit jediný volný sloupec ve věžové koncovce. Oba měli ještě po jedné lehké figuře, ale ani bílý střelec nebyl nic moc. Černý navíc aktivizoval krále, a když neodvratně získával pěšce, bylo o osudu partie rozhodnuto. Také o vítězi turnaje. Do cen se na poslední chvíli ještě vyhoupli Pavel Vávra a Tomáš Studnička. Pavel Vávra profitoval z časové tísně Marcela Bednáře. Sám měl sice také málo času, ve složité, možná dokonce horší pozici, se ale v závěru orientoval mnohem lépe a soupeře zmatil. Tomáš Studnička sehrál výborně zahájení a pozice Ivana Hausnera se začala někde kolem 20.tahu hroutit. Ivan nakonec trochu překvapivě přežil až do dámské koncovky, prohře se mu ale už uniknout nepodařilo. Výhrou zakončil svůj nic moc turnaj Jan Sodoma. Jirka Plešek k partii po vynucené absenci v předchozím kole sice dorazil, zdravotní indispozice byla ale určitě přítomná i teď, nebylo to ono. Důležitou výhru získal Jiří Gregor. Vojtěch Kovář přehlédl dost jednoduchý obrat a s kvalitou méně bojoval za ztracenou věc. Do obvyklé časovky dospěla partie Pavla Postupy se Zdeňkem Hábou. Druhý jmenovaný držel výhodu v podobě pěšce v koncovce V+J proti V+S a i přes nedostatek času partii spolehlivě dotáhl. Otočila se naopak partie Ljuba - Kratochvíl. Jakub Kratochvíl černými získal dobrou pozici a následně pěšce. Vypadalo to, že vyhrát může jenom černý. Bílý se tedy za každou cenu snažil nějak ohrozit soupeřova krále, Jakub zpanikařil a Volodymyru Ljubovi útočný úkol usnadnil. Trochu podobný průběh byl i na sousední poslední desce. Dalibor Procházka ukořistil pěšce, potom ale zbytečně předal poziční trumfy soupeři. Jiří Salač využil nevhodného umístění černé věže, vlastními silami pronikl do černé pozice a nešťastnou černou věž dokonce získal. Pokud jde o remízy, perně si je museli vybojovat Jan Vokoun na Vítězslavu Rašíkovi a Jan Pešout na Michalu Větrovském. Oba byli ve svých partiích výrazně ohroženi, soupeři ale cestu k výhře nenašli.

Nejlepší partií 8.kola byla bezprostředně po ukončení turnaje vyhlášena výhra Járy Poláška.

Závěrečnou zprávu o turnaji vydáme v příštích dnech.

Na prvních třech deskách se soupeři v předposledním kole turnaje rozešli smírně. Poměrně rychle skončil duel velmistrů Neumana a Petra. Déle bojoval Ivan Hausner s Janem Jüptnerem, i tady ale zvítězila opatrnost. Opatrně si naopak nepočínal na 3.desce Michal Konopka. Odložil dokončení vývinu dámského křídla a pokusil se černými o převzetí iniciativy. Bílými hrající Pavel Vávra správně nelpěl na materiálu a za cenu kvality se dostal k silným hrozbám proti černému králi. Černý balancoval nad propastí, vedle ale viditelně nešlápl nikdy a hrozby vykryl. Vzniklá koncovka mohla být možná o něco lepší pro bílého, promluvil ale nedostatek času a pozice se vyrovnala. Důležitý posun vzhůru tabulkou se tak povedl pouze IM Tomáši Kulhánkovi, který na 4.šachovnici využil neslané nemastné hry Vojtěcha Kováře v zahájení a převedl partii do výrazně lepší koncovky. Tuhý boj přineslo další letošní pankrácké derby, tentokrát Polášek - Vokoun. Jarda Polášek stál zpočátku výborně, možná to ale chtělo trochu přitvrdit a pokusit se využít slabin černé pozice okamžitým otevřením hry. Po výměně dam dostal Honza Vokoun šanci k dlouhé obraně. Dokonce jednu chvíli nebylo jasné, kdo vlastně stojí lépe, hrálo se na tři výsledky. Po zajímavém boji v časové tísni nakonec přece jen zavěsil Jarda Polášek. Na šesté šachovnici zaúřadovala vyšší moc. Jirka Plešek byl v pátek operován (slepé střevo tedy nezlobí pouze mládež) a i když už jej mezitím z nemocnice vypustili zpět do světa, partii prostě odehrát nemohl. Doufejme, že to bude jediná kontumace v turnaji a že Jirka bude pro příští kolo v pořádku. Zbývající výhry bílých na šachovnicích 9, 12 a 13 byly vesměs zasloužené, k žádným větším zvratům tam nedošlo.

Před posledním kolem vedou oba velmistři Neuman a Petr s 5 body, v závěsu je 5členná skupina 4,5bodových hráčů. Vše se rozhodne v úterý, 29.10. , na šachovnicích 1-3. Na cenu pro nejlepšího hráče s ELO pod 2300 zatím aspiruje Marcel Bednář (má 4 body), slušné šance mají ale nadále Jiří Plešek (i přes tu nešťastnou kontumaci), Jan Vokoun, Jiří Gregor a Pavel Postupa, všichni o půlku zpět.

Nejlepší partii 7.kola (vítěz obdrží 500 Kč) opět vybere GM Marek Vokáč, který tuto partii také okomentuje.

Hned čtyři domácí pankráčtí hráči zvítězili ve svých partiích pátého kola. Výhra Jaroslava Poláška byla velmi pěkná pro všechny přihlížející. Soupeř sice asi mohl uhájit remízu přesnější obranou, nijak to ovšem nesnižuje kvalitu vynalézavé a nebojácné, útočné hry domácího IM. Jiří Plešek profitoval z chyb, kterých se již ve své tradiční časové tísni dopustil Pavel Postupa. Ten zahájení rozehrál dobře a určitě měl výhodu, v klíčové fázi partie ale vlivem nedostatku času odpadl. Třetím domácím hráčem, který v 5.kole vyhrál, je Jan Pešout. Partie s Ondřejem Matrasem se tak nějak převalovala ze strany na stranu, vypadalo to na remízu. Závěr čtyřvěžové koncovky ale vyzněl jasně pro Pešouta. Čtvrtá pankrácká výhra se zrodila v derby Kratochvíl - Gregor. Vyhrál Jiří Gregor, průběh partie byl ale takový, že všichni diváci počítali s výhrou Jakuba Kratochvíla. Ten hrál partii zpočátku velmi dobře, bohužel ale pouze do stavu, kdy přešel do koncovky se dvěma pěšci více. Tam najednou podcenil protišance černého a dokonce partii prohrál. Poslední domácí borec Jan Vokoun mohl svou partii vyhrát také. Favorizovaný IM Pavel Vávra pozici trošku násilnil a dostal se do vážných problémů. Vokoun ale nepostupoval dostatečně důrazně a bílý se vysmekl. Náročně sehrál partii GM Martin Petr proti Vojtěchu Kovářovi. Velmistr se rozhodl pro velmi nejasnou oběť figury za dva pěšce. V dlouhém boji se mu dařilo pozici postupně zesilovat, určitě mu pomohl i nedostatek času u soupeře. V závěru rozhodla aktivizace bílého krále, který rozhodujícím způsobem podpořil bílého pěšce na h7. Výhra Jana Sodomy černými kameny proti Volodymyru Ljubovi se rodila postupně a pomalu, tak jak se černému dařilo vymaňovat se z počáteční stísněné pozice. Naopak v partii Marcel Bednář - Dalibor Procházka došlo k rozuzlení v silné časové tísni obou hráčů. Poslední partie Zdeněk Hába - Jiří Salač měla nečekaný závěr. Po hrubce bílého měl černý velkou materiální výhodu a směřoval k vítězství. Bílý s minimem času na hodinách kladl zoufalý odpor. Jiřímu Salačovi ovšem také docházel čas, viditelně znervózněl a situaci si zkomplikoval. V momentu, kdy řešil, jak se vypořádat s bílým pěšcem na h7, zda se jej snažit likvidovat nebo zda jej ignorovat a hrát na matový útok, překročil čas. Dosud nezmíněné remízy skončily všechny více méně po zásluze a většina z nich i po delším boji.

Nejlepší partii 5.kola (vítěz obdrží 500 Kč) opět vybere GM Marek Vokáč, který tuto partii také okomentuje.

V šestém kole si důležité výhry připsali oba GM. Rychlejší byl Petr Neuman, který pěkně otevřel černou pozici Vítězslava Rašíka kontra úderem na bod f7. To byla, jak se ukázalo, nejlepší reakce na úder černého proti pěšci g4. Druhý velmistr, Martin Petr, hrál o dost déle. Po pěkném výpadu Jd5 se zdálo že bílý vyhraje rychle. Nějak se to ale zamotalo a hrálo se plných 5 hodin. Jan Jüptner v pozici bez pěšce našel několikrát zajímavé pokračování a realizaci bílému dost ztížil. Kolo bylo sice chudé na výhry, nikoli ale na bojovný šach. Většina remíz se ujednala až ve 4.hodině hry, a to byla v některých případech výsledná remíza vzhledem k velké výhodě jedné ze stran překvapen??m. To platí určitě pro pozice které zachránili Pavlové Vávra a Postupa proti Jiřím Pleškovi a Gregorovi. Zajímavá přestřelka se zaslouženým remízovým vyústěním se odehrála v partii Kulhánek - Polášek. Dlouho předlouho se pokoušel Michal Konopka uplatnit pěšce navíc v jezdcové koncovce proti Ivanu Hausnerovi, bylo ale již pozdě. Výhoda, kterou v určité fázi partie bílý pravděpodobně měl, byla již vypuštěna. Kromě velmistrů plně bodovali ještě Vojtěch Ková??, Volodymyr Ljuba a Ondřej Matras. Vojtěch Kovář sehrál ucelenou kvalitní partii. Podařilo se mu pěkným obratem rozvrátit královské křídlo soupeře. Sice se spokojil jen se ziskem pěšce, bylo to ovšem v tak výhodné redakci, že vzniklou koncovku se už Michalu Větrovskému nemohlo podařit zachránit. Volodymyr Ljuba potrestal chybu Dalibora Procházky a sebral kvalitu, což mu v pohodě stačilo k výhře. Ondřej Matras postupně černými získával víc a víc prostoru pro své dva střelce. Partie nakonec skončila pro Jiřího Salače nepříjemným zugzwangem v koncovce špatného jezdce proti výbornému střelci.

Poznámka závěrem : oba velmistři dostali v tomto kole povolený doping, když je přišly povzbudit jejich sympatické a šachu znalé přítelkyně. Snad si děvčata v příštím kole nevjedou do vlasů, na pořadu je totiž souboj Neuman - Petr, který může rozhodnout o vítězi turnaje.

Nejlepší partii 6.kola opět vyberete opět Vy, návštěvníci webu Panšach.

Přesvědčivou výhrou, dokonce černými kameny, upevnil své vedení v turnaji Jan Jüptner, klíčová zápletka partie stojí za přehrání. Jinak černí v tomto kole bílé porazili v poměru 2:1. Kromě lídra turnaje ještě černými zavěsili : Ivan Hausner, po zisku pěšce už soupeři nedal šanci a ve strojovém rytmu dovedl partii k výhře. Pavel Vávra, sebral nejprve všechny nabídnuté pěšce, potom něco vrátil a vyhrál koncovku s dobrým jezdcem proti mizernému střelci. Jan Vokoun, využil mdlé hry soupeře, odrazil výpad bílé dámy a střelce na královském křídle přičemž získal pěšáka. Před ztrátou dalšího se soupeř už raději vzdal. Pavel Postupa, vyklikařil partii v oboustranné silné časovce. Dalibor Procházka v podstatě prorazil útokem na královském křídle a měl rozhodující materiální převahu. Nějakých pět tahů před časovou kontrolou se ale zalekl přízraků a materiál navíc zčásti odevzdal dobrovolně zpět, zčásti o něj přišel. Koncovka jezdce proti věži nedávala žádné šance. Poslední černá výhra byla naopak pěkně z jednoho kusu, partie se Jakubovi Kratochvílovi povedla, škoda jen, že závěrečný úder nezahrál o tah dřív, ani on ani jeho soupeř o něm nevěděli... Čest bílých zachraňovali zkušení matadoři. Michal Konopka hrál partii zpočátku pěkně v klidu, když pak dostal šanci na využití určitých slabin černé pozice v koncovce, tak ji pěkně využil. Na oslabená pole královského křídla doplatil Jára Polášek v partii proti Petru Neumanovi. Zpočátku to vypadalo, že černý bude minimálně OK, Jára ale ztratil nit a Petr Neuman se sérií silných tahů prosadil. Přesvědčivou výhru zaznamenal Tomáš Studnička. Zdeněk Hába mu možná trošku zbytečně otevřel svou pozici před králem a po pár výměnách mu tam nezbylo dost obránců.

Pokud jde o remízy, dvě z nich určitě vůdce bílých figur netěší. Jak Jirka Plešek tak zejména Marcel Bednář už už sahali po celém bodu... Velmistr Martin Petr černými proti Tomáši Kulhánkovi nezískal víc než koncovku s pěšcem víc, ta ale nešla vyhrát. V pankráckém derby Jiří Salač - Jan Pešout byli nestejní střelci příliš silným remízovým faktorem.

Nejlepší partii 4.kola (vítěz obdrží 500 Kč) opět vyberete svým hlasováním vy, návštěvníci těchto stránek.