Potřetí se letos konal šachový turnaj Pankrác Cup a potřetí tedy bylo v hrací místnosti TJ Pankrác během září a října pořádně rušno.

Letos turnaj hrálo čtyřiadvacet šachistů, jeden GM, dva IM a osm FM, průměrné ELO turnaje bylo 2263. Zastoupení mělo celkem 16 šachových oddílů z Prahy a okolí, jeden hráč byl zde studující mladý ruský FM. Obzvláště potěšitelný byl velmi bojovný průběh turnaje od počátku do samého konce. Remizou skončila přibližně pouze každá čtvrtá partie a to aniž by byl na hráče v tomto směru vyvíjen jakýkoli nátlak pravidly. Bylo vidět, že všichni si přišli dobře zahrát a užít si šachy. Do sálu si v průběhu turnaje našlo cestu také dost diváků, občas byla v sále pěkná tlačenice, což vytvářelo opravdu pěknou šachovou atmosféru. Z letošního turnaje jsme premiérově zorganizovali online přenos. Zahrnoval sice pouze první tři šachovnice, věříme ale, že i tak byl přenos pro řadu z vás příjemným zpestřením úterních večerů. Nejlepší partie z jednotlivých kol byly vždy specielně oceňovány, některé z nich pěkně okomentoval IM Ivan Hausner.

Turnaj vyhrál způsobem start-cíl FM Tomáš Studnička. Jeho 6 bodů z úvodních 6 partií předčilo i výborný start do turnaje v r.2012 tehdejšího vítěze Lukáše Černouška. Tomáš těžil z dobré přípravy a v samotné partii si vždy zachoval potřebný klid a rozvahu. Hlavně ale projevil velkou vůli a bojovnost. Ne vždy totiž soupeře jednoznačně přehrál, párkrát musel partii i zachraňovat (nakonec z toho byla třeba i výhra). Výborným výsledkem si zajistil nejen cenu a pohár pro vítěze turnaje ale i normu IM. Gratulujeme! Druhé místo vybojoval už zmíněný přeborník z roku 2012 IM Lukáš Černoušek. Prohrál vzájemnou partii se Studničkou, jinak ale úřadoval nekompromisně a skončil nakonec jen o půlku za vítězem. Třetí skončil jediný velmistr v turnaji, Petr Neuman. Odehrál svůj velmistrovský standard, což znamená, že neprohrál ani partii (a nebyl ani nijak ohrožen), několik remíz ho ale přece jen zdrželo natolik, že první dva vítězové se prodrali před něj. Čtvrtý v cíli, FM Andrei Matsenko, předvedl vysokou herní úroveň, ovšem se dvěma výpadky. Už v minulých letech byl svou hrou oživením teplický Tomáš Vaněk. Letos si připsal dokonce hned 3x cenu za nejlepší partii kola a v konečné tabulce skončil na výborném pátém místě s pěti body. Šesté místo a poslední cenu získal další zajímavý hráč, Jiří Rýdl z Vlašimi. Toho turnaj přivítal naopak poprvé a bylo to určitě dobře pro obě strany. Při svém mlád?? (nejmladší účastník turnaje) ukázal velký cit a trpělivost pro poziční hru, určitě půjde výkonnostně rychle nahoru. Zajímavostí je, že všichni tito ocenění hráči se seřadili za sebou vždy s půlbodovým odstupem od 7 do 4,5 bodu. Z velké skupiny hráčů kolem 50% se podobně jako Tomáš Vaněk prezentoval zajímavou hrou Miloslav Netušil, získal cenu pro nejlepší partii kola hned 2x. Výborně, a asi lépe než sami očekávali si vedli i Michal Větrovský, Dalibor Procházka a Jiří Salač. Podle představ se naopak nevedlo Janu Juptnerovi (ten má v turnaji smůlu už trochu tradičně), Jiřímu Gregorovi a Vojtěchu Kovářovi. Bojovali ale všichni bez rozdílu, každá vyhraná partie měla velkou cenu pro celkové pořadí.

Velký dík patří Jaroslavu Strakovi za webové zpravodajství a za organizaci online přenosu. Zápisy partií do PGN trpělivě prováděl Jaroslav Kroužel a turnaj bez potíží odřídil rozhodčí Radoslav Doležal.