10.kolo Pankrác B - Klatovy  5,5 : 2,5

hráno v sobotu 27.6.2020

Hosté, zatím na pěkném 4.místě tabulky, přijeli pouze v sedmi a navíc ještě dost oslabeni, proto bylo naše vítězství povinností. Prohrál jenom Jirka Plešek, když byl celou dobu v nepohodlné situaci bez protihry, nakonec to neustál. Výhry zajistili Radek Doležal, Pavel Postupa a Honza Vašek. Radek stál jako černý ze zahájení o chlup hůř, nabídl remis, hrálo se ale dál. Soupeř v pochopitelné snaze něco podniknout oslabil svou pozici a Radek toho zkušeně využil. Pavel Postupa soupeře přehrál a postupně získal materiál. Honza Vašek obětoval kvalitu za pěšce, jeho pozice byla jasně lepší. Chvíli pak trvalo než našel ten správný recept na realizaci, o výhře ale pochyb nebylo. Martin Ištoňa se hned zkraje dostal do vážných problémů, partii ale udržel, když soupeř neviděl jak vyhrát. V mé partii to bylo naopak, dosáhl jsem ze zahájení vyhrané pozice s pěšcem víc, neopatrně jsem ale nechal soupeře vyklouznout do remízové věžovky. Vcelku ale bezproblémové vítězství, které nám zajistilo že v posledním kole se s Bohemkou utkáme o první místo ve 2.lize (sk.A). To jsme ještě nevěděli, že do tohoto zápasu budeme nastupovat z prvního místa, Bohemka totiž v 10.kole ztratila body na Vyšehradě.

 

11.kolo Bohemians - Pankrác B 3,5 : 4,5

hráno v neděli 28.6.2020

Pokud dojde k tomu, že se hraje v posledním kole s přímým konkurentem o první místo v soutěži, je to šachový svátek a odměna za celou sezónu. Tak jsme to i brali, nastupujíce na Bohemce proti domácím. Papírově určitě vyrovnaný zápas mohl dopadnout jakkoli. Samotný průběh byl pochopitelně napjatý a dramatický, ve své druhé polovině už lepší pro nás. Pod tlakem stál Pavel Postupa, tam to vypadalo všelijak, naopak Radek Doležal hrál po oběti soupeře s pěšcem víc, kompenzaci černého jsme neviděli. Postupně stál slušně Alexander na jedničce a k výhodě se dopracoval Martin Ištoňa na třetí desce, moje partie taky vypadala lépe pro nás. Mírně horší byl jen Jirka Plešek ve věžovce. Remízy na posledních dvou šachovnicích byly bez významnějších událostí. Závěry partií, jak už to ve vypjatých situacích a časovkách bývá, pak přinesly několik zvratů. Určitě to byla nečekaná výhra Pavla Postupy, který nejen že nedostal mat (rád se vykoupil odevzdáním kvality), ale sám se dostal ke hrozbám. Soupeř potom ve velké kisně udělal hrubku. Vyhrál taky Radek Doležal, tam se naštěstí zvrat nekonal, Radek hraje obdivuhodně klidně a vše si skvěle pohlídal. Alexander, věren své aktivní hře, obětoval kvalitu, nakonec ale musel odevzdat ještě figuru aby to stačilo na remis věčným šachem. Z pozice síly remizoval Martin Ištoňa, určitě měl v pozici jednu chvíli víc, soupeř se ale vysmekl. Rozhodující bylo, že partii udržel i Jirka Plešek, měl dost obavy, nakonec ale dobře spočítal pěšcovku, do které zkušeně přešel. Poslední partie byla moje, možná jsem mohl před kontrolou vytěžit víc, takhle stála na šachovnici asi remis (s kvalitou za pěšce pro mě). Zpráva o tom, že máme nahráno 4,5 bodu, ovšem způsobila (u kapitána pochopitelnou) ztrátu koncentrace a výsledkem bylo, že jsem vzápětí přehlédl taktický obrat s matem. To ale již na našem vítězství 4,5 : 3,5 změnit nemohlo. Myslím, že můžeme oprávněně prohlásit, že jsme 2.ligu (sk.A) vyhráli zaslouženě. Hlavní konkurenty jsme porazili a nakonec jsme první o celé 3 body !!

Moc děkuji hráčům, všichni byli skvělí za šachovnicí i mimo ni. Super výsledek mají zejména naše první tři šachovnice, potom ovšem také Pavel Postupa, velmi dobře bojovali i Honza Soural, Honza Vašek, Jarda Straka, Péťa Vičar a všichni my ostatní. Důležitý byl i Jára Kroužel, který nevynechal naše pražské zápasy a staral se o zázemí (stavění figurek, občerstvení, přepisování partií). Bylo pro mě velmi příjemné takový tým kormidlovat.