Aktuality
Jak jsem nevyhrál turnaj (dokončení)

Zbytečná ztráta dvou půlek mojí hru v dalších kolech poznamenala. V 6. i v 7. kole jsem hrál jako prase a 2 remisky s ratingově lepšími soupeři byly jen chabou náplastí. Obzvláště můj výkon v 7.partii bílými byl v zahájení tristní a samotného mně překvapilo že soupeř remis přijal. Ale s +1 jsem po 7.kole stále držel 11.místo a případná výhra s remiskou v posledním kole by mě katapultovala do desítky i do cen.

K večeři jsem si jen dodělal tataráček, který jsem měl od rána připravený a debužíroval jsem u televizního sportu. A opět jako již předtím jsem děkoval za toto ubytování, kde jsem se nemusel dělit o televizi s nějakou babou, která by se dožadovala své dávky adrenalinu z pořadu Pošta pro tebe nebo s puberťáky sledujícími přiblblé filmy na komerčních stanicích. V duchu jsem se modlil, aby mně los přidělil v 8.kole bílé a nějakého "hratelného saláta". Leč zpráva od Járy mně zkazila náladu, neboť Bauma z pražské Dukly (dř. ÚDA, 2228) se zřejmě modlil lépe a intenzivněji a tak toho saláta bílými dostal on. Ale provedl jsem přípravu a v sobotu ráno s chutí zasedl k černým kamenům. Soupeř mě svým zahájením nezklamal a jak jsem provedl krátkou rošádu, už do mně bušil. Střídavě jsem vykrýval matové hrozby na g7 i h7 a oběti na h6 a když partie dospěla do 25.tahu tak soupeř uznal marnost svého podnikání a nabídl půl. Asi se se svými 10 min. obával kisny více než já. I pomyslel jsem na onoho vrabce v hrsti a kývl jsem. Pořadí na čele bylo Krejčí 7b., Dobrowolski a Babula 6b. a již se nezměnilo, já zůstal 11.

Poslední kolo jsem již neměl v úmyslu hrát, neboť jsem byl pozván na nedělní oběd k příbuzným do Šumperka a vlak mně jel v 10 hod. Ale Jandourek (2176), třetí do neratovického mariáše, neměl pochopení a remis odmítl. V karokanu se rozpoutala moje oblíbená divočina, zisk zdravého pěšce ve mně probudil neratovického kata a já zavětřil kořist. Ve střední hře jsem vylepšil souhru svých figur a když jsem rozjel své 2 volné spojené pěšce tak po chvíli můj soupeř skládal v beznadějném postavení. Leč vlak byl v čudu a s ním i domácí kachnička, dvojité zelíčko, dvojité knedlíčky, gambáč i slivovička. Výhra mě vynesla na celkově 8. místo, ze kterého jsem odsunul dalšího neratovického hráče Bargela. Můj soupeř asi neznal ono pořekadlo, že poslední kolo se nehraje, zvláště když i případě vítězství se nemohl do desítky dostat. Mě potěšilo, že za mnou zůstali oba FM Fiřt i Karlík a nejhůře turnaj dopadl asi pro další zdejší ikonu, ostravského Bachoříka který jako nasazená dev??tka skončil 43. Já jsem díky sportovním přenosům zcela zanedbal návštěvu Priesnitzových lázní nad městem i jiných oblíbených míst, ale to si vynahradím v polovině září, kdy se v Jeseníku v hotelu Nodus koná tradiční týdenní MČR TP šachistů a já budu reprezentovat svůj klub GEMINI Praha. Turnaj se také započítává na FIDE ELO a největším favoritem je Vítek Valenta s ratingem bezmála 2300. Ale to je již jiná kapitola. Jinak letošní turnaj O pohár lázeňského města Jeseník se sportovně i pořadatelsky vydařil a pořadatelé i já zveme na další ročník, který se bude konat v termínu 14.-22.8.2010.

P.S.
V turnaji jsem nakonec získal podle FIDE více než 30 bodíků, což je velice slušné vzhledem k tomu, že turnaj jsem chtěl po prohře ve 3.kole odremizovat a věnovat se kromě televize i turistice. Kromě toho jsem byl k výhře v posledníim kole donucen. A ještě jedna závažná skutečnost, o které jsem se nezmínil: Před mladou domácí kachničkou (nebo spíše kachničkami) s červeným a bílým zelíčkem a s houskovým i bramborovým knedlíčkem se podávala polévka s játrovými knedlíčky, má oblíbená, o kterou jsem také přišel. Ale to mají mariášníci u mně schované jak v bezedném trezoru České národní banky.

Milan Lizner (Plukovník), 04.09.2009