Aktuality
Jak jsem nevyhrál turnaj (3.část)

Potom jsem ale začal zmatkovat. Udělal jsem ještě dva tahy a byl jsem upozorněn, že musím zapisovat, ale nebylo do čeho. Místo toho, abych zastavil hodiny a zavolal rozhodčího, začal jsem nový partiář hledat, protože soupeř ho měl. Když se rozhodčí dostavil a prohlásil, že nám dal partiáře v dostatečném počtu, připustil můj soupeř, že si asi vzal partiáře všechny a neochotně a hlavně pomalu mě můj vydal. To vše samozřejmě na můj čas a když jsem doplnil zápis a chtěl začít hrát, tak mě zase vyrušil svou omluvou, že to neudělal úmyslně a najednou jsem měl 3 minuty proti jeho 5. Byl jsem úplně vykolejenej, ani nevím jak jsem ztratil pěšce, kterého kryl můj střelec a vzápětí jsem přišel i o toho střelce a partii jsem vzdal. Po 3 kolech tak byli na čele oba Krejčí s plným ziskem, sledováni smečkou dvoubodových. Bohužel jsem nestihl poslední rozumný bus a tak jsem se rozhodl jít pěšky. Vzal jsem to zkratkou parkem a potom pěšinou podél Bělé až k restauraci zvané Jeskyňka, kterou jsem znal z dřívějška jako sportovní hospodu a nebyl jsem zklamán. Sportovní přenos z Berlína byl v plném proudu a piviště jsem dostal hned.

Ráno jsem objevil na mobilu jobovku od Járy, že mám černými IM Babulu (2285). U televize jsem udělal přípravu, hlavně jsem se rozhodl hrát rychle. Partie probíhala podle mých představ, soupeř vyměnil dámy a řítil se do koncovky, kterou už jsem hrál několikrát. V 25.tahu jsem měl koně proti soupeřově střelci a každý 5 pěšců. Jezdec vykrýval pokusy bílého krále o průnik a soupeř sám nabídl remis, když neuspěl ani s nástupem svých pěšců. 2,5 ze 4 při dvou IM byl slušný začátek. Odešel jsem do bufetu na zasloužené pivo a ani mně nerozhodila hláška, že po včerejší partii byl při večeři mladý reprezentant ČR pochválen za to, že "to s tím partiářem udělal perfektně".

V páté partii jsem opět bílými dostal neratovického hráče Purnocha (2158). Svého soupeře jsem zcela rozcupoval a připadal jsem si jako neratovický kat. Jenže v pozici D+2V proti D+S jsem nesmyslně uhnul králem do věčného šachu a bylo vymalováno. Ostuda. Po 5.kole vedl Krejčí Jr. s pěti body a jednobodovým náskokem, já byl se 3 body osmý díky tomu, že jsem měl nejlepší střední BH v turnaji.

(dokončení příště)

Milan Lizner (Plukovník), 28.08.2009