Aktuality
Jak jsem nevyhrál turnaj (2.část)

První kolo jsem zahájil razantně, postupně jsem získal materiál a uplatnil ho v koncovce se dvěma pěšci více a vyhrál po 1,5 hod. Ale umožnil mi to můj soupeř, který na 35 tahů spotřeboval pouhých 20 minutek a v celém turnaji získal jen půlbodík. Jinak bylo kolo pohromou pro favority, vyhráli jen 9 duelů, na prvních 15 stolech jen 2, a to 1. favorit Krejčí Jr. a osmička Bargel (2205), nejlepší z neratovického komanda, se kterým jsem se měl utkat ve 2.kole. Odjel jsem na intr a trávil čas do 2.kola sledováním přenosů z Berlína, spánkem a hlavně dobrým jídlem a pitím, neb jsem naplnil ledničku. Ještě jsem se nezmínil o hrací místnosti. Sál v Pentagonu byl vybaven kouřovými skly, skvělým vnitřním osvětlením a klimatizací. 120 hráčů A i B turnaje se v něm ztrácelo a i kdyby bylo ještě 30 šachovnic navíc, hráči by se jistě nemačkali. Ve vedlejší místnosti byl zřízen turnajový bufet s malou jídelnou a to určitě ne s výdělečným úmysly. Posuďte sami: káva za 10, pivo za 14, talíř guláše s chlebem za 30 a šnycl s bramborem a oblohou za pade a další sortiment, zejména alko a nealko nápojů. Když to srovnám s tím, co jsem letos viděl při návštěvě v Pardubicích, no...

Ke druhé partii jsem nastoupil po vydatném poledním spánku, rozehrál jsem svou prapodivnou sicilku, kterou soupeř nezvládl. Získal jsem převahu, před časovou kontrolou i kvalitu a krátce po ní i 2 figury za věž a soupeř tedy s figurou méně již nepokračoval. Vedle mě na 1.stole Krejčí Jr. neměl se svým soupeřem moc práce a mé zahájení se zájmem sledoval. Že s ním budu hrát v dalším kole opět bílými mi bylo jasné a Jára, který na internetu sledoval nasazení to svou noční esemeskou potvrdil.

IM Krejčí Jr. (2453), který letos již splnil první normu na GM zahrál také sicilku a ochotně šel do "mé" varianty, kterou včera sledoval a tak jsem v pátém tahu raději odbočil do nějaké tupé pozice, protože jsem nevěděl, zda mu něco neporadil jeho plechový kamarád. Když partie dosáhla 60.tahu, hrála se koncovka na každé straně V, nestejní S a každý 2p a měl jsem 7 min proti 5.

(pokračování příště)

Milan Lizner (Plukovník), 27.08.2009