Aktuality
V Hodoníně za ... (1)

Letošní mistrovství ČR handicapovaných šachistů se uskutečnilo v malé vesnici Hodoníně (okr. Blansko) nedaleko Kunštátu na Moravě. Takže s centrem dobrého vína, které je zmíněno v titulku, nemá nic společného. Tento Hodonín leží na silnici z Nového Města na Brno, mezi gotickým hradem Pernštejnem a Kunštátem, který je znám jako sídlo starobylého šlechtického rodu pánů z Kunštátu a Poděbrad, z jehož středu vyšel český král Jiří. Sám Hodonín není ničím pozoruhodný, snad až na bývalý cikánský tábor v Mähren, který je nyní upraven jako rekreační středisko. My v Böhmen jsme se v Letech zmohli jen na vepřín...


Den prvý, pondělí, příjezd

Do Hodonína jsme s Jirkou Novákem (Sokol Sendražice) vyrazili z Kolína, kde mě manželka Jirkovi předala, odpoledne. Já jsem cestu znal, Jirka měl v autě navigaci, ale umlajtung a zas umlajtung a byli jsme v pytli. Já jsem pak na každé křižovatce chtěl jinam než ona, a tak jsme to střídali. Samozřejmě jsme zabloudili. Pozdě v noci jsme byli na místě, vyžebraĺi jsme v kuchyni večeři a ubytovali se. Ve společenské místnosti, která byla také hernou a barem, již prob??hala nevázaná zábava, uvítání a prezentace. Poplatek byl 2000 za celý pobyt, v tom tedy startovné 400, ubytování na 5 nocí a plná penze.

Malé odbočení. Toužil jsem zúčastnit se MS, ale bylo buď v tak vzdálené destinaci, která vyžadovala leteckou dopravu, což mé hlavě nesvědčí, nebo bylo v Evropě, ale tak daleko, že jsem pozemní cestu vzdal. To zase zvítězila moje vrozená lenost, a tak jsem se rozhodl počkat na příhodnější dobu. Letos jsem se dočkal. MS pořádal na Slovensku ŠK Ružomberok. Našel jsem si stránky pořadatelů a zděsil se: účastnický poplatek pro hráče i pro doprovod byl 500 EUR. Tak takový magor tedy nejsem. Měl jsem pocit, že se někdo zbláznil. Pro srovnání - když jsem byl předloni na Open Tatry, které bylo zároveň mistrovstvím SR, tak jsem platil 210 EUR a i to se mi zdálo hodně. Ale vem to čert. Bylo to i s vysokohorskou přirážkou. Nu, asi více lidí uvažovalo jako já a účast byla podle toho. MS handicapovaných se zúčastnilo celých 29 hráčů. Z toho bylo 17 ze zemí bývalého SSSR, 7 z bývalého ČSSR a 3 ze zemí východního bloku. Celý ostatní "svět" zastupovali po jednom borci z Itálie a Švýcarska. Když jsem to četl, připadal jsem si jako na olympijských hrách v Moskvě v osmdesátém roce. Doprovodný FIDE OPEN měl podobné zastoupení, ale účast byla ještě tristnější. Hrálo 14 borců! Pořadatelé čekali na zástupy movitých invalidů ze zemí mamonu, kokakoly a kapit??lu marně.

Den jsem zakončil pokecem v baru a šel spát. Měl jsem třílůžák sám pro sebe, dostatečně prostorný, kde jsem si mohl chrápat, aniž bych někoho rušil.


Den druhý, úterý, příjemný rozjezd

Po snídani jsem se konečně dostal k rozlosování. Já byl s hanebným elem (2007F) nasazen jako č. 6, jedničkou byl Valenta (2161F), dvojkou Volf (2149F), trojkou Kocur (2105F). Ještě k systému turnaje. Hrál se švýcar na 9 kol tempem 90min+30s na celou partii pro každého hráče, tedy bez časové kontroly. Čtyři dvojkola, pomocným kriteriem byl můj tak oblíbený progress.

V 1. kole jsem hrál se svým kolegou z teamu Gemini Praha Jirkou Bainhofnerem, hráčem sice elově slabším, ale houževnatým. Ve střední hře jsem využil toho, že bílý nerochoval a provedl jsem útok jako vystřižený z Guderianových příruček o taktice moderního boje. Středem a s použitím všeho těžkého materiálu a zakončil jsem matovým útokem. Po obědě jsem si dal dvaciáše a nastoupil ke druhému kolu - bílými proti p. Dupákovi z Příbrami. Hráli jsme Francii a záhy jsem získal figuru a když jsem eliminoval převahu soupeřových pěšců na dámském křdle, tak se černý vzdal.

Den se tedy povedl, ale 2/2 bylo, vzhledem k soupeřům, povinností. Takže večeře a posezení s přáteli v baru. Bohužel jsem podcenil svůj věk a fakt, že jsem seděl celý večer zády k otevřenému oknu. Spojení těchto dvou faktorů jsem měl ale pocítit už příští den ráno.

(pokračování příště)

Milan Lizner (Plukovník), 10.12.2011