Aktuality
Další šiška
Sokol Vršovice F - TJ Pankrác E 1 : 7

3. třída skupina 33, 4.kolo, hráno 10.2.2011

Sokol Vršovice F15621 : 71669TJ Pankrác E
Hlaváč Jiří15830 : 11865Lener Jaroslav
Brabec Jaroslav16270 : 11852Straka Jaroslav
Sýkora Miroslav1639½ : ½1799Votruba Ladislav
Rolinek Jiří15330 : 11619Zimovčák Zdeněk
Žáček Martin14280 : 11658Winter Vladimír
Kuča Jiří-----0 : 11665Sapík Richard
Zedník Petr-----½ : ½1473Kmoníček Václav
Gorbunov Kirill-----K : 11422Krulich Josef

Ve čtvrtém kole jsme zavítali na půdu tradičního soupeře Sokola Vršovice. Do základní sestavy se po dvou absencích vrátila naše uzdravená jednička Jarda Lener. Naopak chyběly opory Jindra Tvrdý (3/3) a Luboš Páťal (2,5/3) a také letos tradičně Tamara Pavlíčková. Rovněž soupeř ale nastoupil v oslabené sestavě.

Velmi brzo remizoval Láďa Votruba a po hodině se ukázalo, že soupeř na osmé šachovnici nedorazil. Pan Krulich tak získal cenný bod, který nám dal klid do další hry. Mně se podařilo výjimečně realizovat moji obvyklou netrpělivou strategii, o kterou se snažím prakticky v každé partii, to jest přesnou agresivní hrou během prvních 5-6 tahů docílit strategicky vyhrané pozice (byť za cenu značné časové spotřeby) a během dalších 5-6 tahů převahu takticky zúročit. Většinou je výsledkem vytahaná pozice s četným slabinami, v lepším případě hrozivá časovka ve vyrovnané pozici. Tentokrát to ale s mírnou dopomocí soupeře vyšlo. Měl jsem sice spotřebu 70 minut na 14.tahů, ale můj 14.tah byl poslední a soupeř vzdal. Kuriozitou také je, že za těch necelých 14. tahů jsem dostal dvakrát nabídku na remis. Vedli jsme tedy 2,5 : 0,5.

Richard Sapík získal nejdříve pěšce, pak druhého, pak přidal dvojici jezdců za vež a krytého postouplého pěšce na předposlední řadě v koncovce. Soupeř pak ustoupil věží z hrozící vidličky přímo pod jinou vidličku. Jarda Lener pronikl do soupeřovy pozice střelcem a dámou po slabých černých polích, přidal věž na volný sloupec a soupeř ve špatné pozici přehlédl jednu z četných hrozeb a ztratil kvalitu i partii. Vedli jsme 4,5 : 0,5 a zápas byl rozhodnut. Za rozhodnutého stavu se Václav Kmoníček rozhodl nabídnout remis - 5 : 1.

Poslední dvě partie pak nabídly klasické šachové drama se štastným koncem. Pan Winter hrál své typické metodické šachy s elasticky vyhlížející pozicí a podstatně lepším časem. Soupeř se postupně dostal do časové tísně a když měl cca 2 minuty na 15 tahů náš hráč přestal mačkat hodiny. Daroval tak soupeři odhadem 4 minuty navíc. Jistě si dokážete představit muka přihlížejících kibiců obou táborů, protože ani soupeř pana Wintera nevypadal, že by si byl časové tísně vědom. V následující nervózní přestřelce na šachovnici pan Winter nejprve prošustroval pěšce, ale získal tlak na krále po dlouhé diagonále a nakonec jeho soupeř přehlédl kombinační ztrátu dámy. Poslední dohrával Zdeněk Zimovčák. Získal volného pěšce navíc, kterým vesele uháněl do dámy. Partie pak začala připomínat Zdeňkovu partii z 1.kola. Soupeř ve špatné pozici obětoval figuru za 2 pěšce a iniciativu, Zdeněk se ve snaze neudělat chybu zpasivnil a dovolil toho soupeři poměrně dost. Při omezeném materiálu však soupeř už neměl jak tlak zesílit, Zdeněk vyměnil dámy a tlak skončil. Tím analogie se zmíněnou partií naštěstí končí, vzniklá koncovka byla podstatně lepší než ta z prvního kola a soupeř navíc přehlédl věž.

Takže nakonec jsme soupeři povolili jen 2 remízy, stejně jako v minulém kole. Nezbývá než litovat, že jsme nedostali příležitost hrát zrušenou první třídu .wink

Jarda Straka, 11.02.2011