Aktuality
TJ Pankrác G - TJ Praga Praha H 4,5 : 3,5

3.třída, 11.kolo, hráno 31.3.2015

TJ Pankrác G15214½ : 3½1533TJ Praga Praha H
Filipec Tomáš 18251 : 01636Soběslavský Vladimír
Votruba Ladislav 18291 : 01529Hašpl František
Celba Pavel 1724½ : ½1682Uher Eduard
Zimovčák Zden??k 16381 : 01529Žurman Jaromír
Páťal Luboš 1612½ : ½1561Bernard Vladislav
Lienert Kamil 1540½ : ½1507Flusser Michal
Vykypěl Michal 10000 : 11512Hála Slavoj
Laštovka Jakub 10000 : 11306Najman Martin

Síla obou týmů byla přibližně vyrovnaná, dal se čekat těžký boj, protihráči sice nemají elo koeficienty závratných výšek, ale jsou velmi zkušení a dobří hráči. To se potvrdilo, bojovalo se jako obvykle maximálně tvrdě. Docela brzo jsme prohrávali 0:2, když Michal Vykypěl (bílé) útočil na krále, možná stál lépe, soupeř je ale velmi zkušený a rutinovaně zvítězil v koncovce. Pan Hála během partie neustále žvýkal, to bych asi nevydržel sad .

Jakub Laštovka (černé) rozprávěl s protivníkem anglicky. Po ztrátě pěšce b7 bílý ve čtyřvěžovce jasně vyhrál. Nevadí, zkušenosti a um se získávají hlavně hraním partií i za cenu proher.

Pavel Celba (bílé) hrál s remízovým králem (před dnešním zápasem 8 remíz a jedna porážka). Pavlův soupeř "nezklamal" a s přehledem zařídil devátou remízu, pozice byla většinou asi v rovnováze.

Kamil Lienert (černé) hrál velmi zodpovědně a dlouho stál podle mého odhadu o něco lépe. Jeho remíza nám vyhrála zápas! [vtípek smiley]

Luboš Páťal (bílé) řešil holandské motivy, získal pěšce, ale realizace převahy byla extrémně náročná. Černý se pečlivě bránil, nakonec remíza (důležité je hlavně neprohrát!).

Zdeněk Zimovčák (černé) hrál složitou partii. Postupně po velkém boji soupeře jasně přehrál, získával materiál a v konečné pozici měl figuru a dva pěšce navíc, soupeř kompenzaci neměl žádnou. Výborná práce. Zajímavé bylo, že během prvních 25ti tahů se nepohnula Zdeňkova dámská věž a bělopolný střelec z výchozího postavení.

Moje partie byla (alespoň pro mě) poměrně zajímavá. Měl jsem bílé, soupeř zahrál už ve 4. tahu ostrý a dvojsečný tah. Výzvu jsem přijal a začala vlastní tvorba, partie nabírala obrátky. Koncepce černého spočívala v oběti pěšce (kterou jsem v 6. tahu přijal), černý měl určitou kompenzaci, mě se ale nezdála dostatečná. Obě strany rochovaly nakrátko a černý začal tlačit na dámském křídle. Kupodivu jsem se nedostal do časové tísně (jak je mým dobrým zvykem) a když černý zahrál zdánlivě velmi silný 18.tah (napadl tahem Vb8-b4 pěšce e4), ukázalo se, že mám vynikající protizbraň. Černý hned v dalším tahu zahrál chybu, nedocenil malý taktický obrat a jeho dámská věž musela z pole b4 pokračovat na e4 a posléze až na pole f4, kde nebyla nebezpečná, takže jsem dámou zkonzumoval druhého pěšce (na poli a6). Měl jsem výborně umístěné všechny figury, ovládal jsem sloupec d věžemi, naopak černý neměl dobrou souhru sil, ke všemu měl slabou 8.řadu. Ve 30. tahu černý po vynucené ztrátě střelce vzdal.

To nejlepší nakonec - Láďa Votruba (černé) režíroval extrémně složitou poziční bitvu, po tvrdém boji získal lepší pozici a pěšce a začal útočit na krále (jak jinak), rozbil jeho pěšcový kryt, obětoval kvalitu a vyhrál matem! Skvělý závěr, tři body zůstaly na domácí půdě.

Po zápase jsem zapomněl svůj mobil v hrací místnosti a musel jsem se pro něj (po ujetí jedné stanice metrem) vrátit. Těžký je život šachisty smiley.

Vážení spoluhráči a kolegové, děkuji všem za spoustu vynaložené energie a zajímavých partií. Třetí třídu jsme udrželi! Přeji vydařený zbytek roku, úspěchy na všech "frontách" a někdy na viděnou.

Tomáš Filipec, 02.04.2015