Aktuality
Pardubice - začal hlavní turnaj

Páteční odpoledne 18. července patřilo prvnímu kolu velmistrovského turnaje PARDUBICE OPEN. Prvním nasazeným hráčem turnaje je loňský vítěz GM Liviu-Dieter Nisipeanu, který ještě loni reprezentoval Rumunsko, letos však do Pardubic přijel v barvách Německa. Dvojkou je GM Vorobiov (2591) z Ruska, třetí místo ve startovní listině patří GM Kratsivovi (2569) z Ukrajiny. Na čtvrtém místě je pak nasazený rumunský GM Levente Vajda (2569), který vyhrál hlavní turnaji v rapid šachu. Nejvýše nasazeným Čechem v turnaji je na šestém místě GM Štoček (2545). Celkem se turnaje zúčastní 255 šachistů z 28 zemí, mezi nimiž nechybí ani Island, Indonésie, Indie nebo například Jižní Afrika. K šachovnicím se během devíti kol posadí 34 velmistrů, 3 velmistryně, 53 mezinárodních mistrů, 5 mezinárodních mistryň.

Z Pankráce startují Vokoun, Plešek, Soural a nový člen, Tadeáš Klecker. Zatím to neni žádná velká sláva, po pěti kolech má Honza Vokoun dva body, Honza Soural jeden bod a ostatní bod a půl. Z dvaceti partií jsme vyhráli pouze jednu / Vokoun /.

Druhým hlavním turnajem je ČSOB POJIŠŤOVNA OPEN, jehož se účastní celkem 211 šachistů z 23 zemí světa. Mezi nejexotičtější destinace, jejichž zástupce zde můžeme vidět, patří Korea, Arménie, Indonésie a Egypt. Nejpočetnější jsou pak šachisté z České republiky, Ruska a Německa. První tři nasazení hráči nesou všichni titul FIDE mistr a jsou to FM Danilenko (2393) z Ukrajiny, FM Ordyan (2363) z Arménie a FM Radovanovič (2330) ze Srbska. Honza Petr má po pěti kolech dva a půl bodu, Vláďa Flek dva body, já jsem musel po třech kolech s 2,5 body z turnaje vystoupit.

Jára Kroužel, 23.07.2014